Promovăm excelenţa academică şi ne mândrim cu elevii noştri care, nu numai că au inclinaţie spre studiu, dar sunt foarte implicaţi şi în activităţi extracurriculare pentru că au conştientizat că le completează educaţia. Mult succes!

    • Anul şcolar 2018-2019

Olimpiade şcolare, etapa internaţională: 1 premiu

  • Premiul I: 1 (Neogreacă)

Olimpiade şcolare, etapa naţională: 14 premii

  • Premiul I: 1 (Neogreacă) + calificare la etapa internaţională
  • Premiul al II-lea: 1(Neogreacă) + calificare la etapa internaţională
  • Medalie de bronz: 2 (Matematică, Informatică)
  • Menţiune: 6 (Biologie, Spaniolă, Limba engleză, Limba română, Religie)
  • Premiu special: 4 (Lingvistică, Istorie)

Olimpiade şcolare, etapa judeţeană: 271 premii (49 calificaţi la etapa naţională):

  • Premiul I: 56
  • Premiul al II-lea: 40
  • Premiul al III-lea: 52
  • Menţiune: 123

Concursuri şcolare: 271 premii

  • Premiul I: 61
  • Premiul al II-lea: 60
  • Premiul al III-lea: 66
  • Menţiune: 80
  • Menţiune specială: 2 (Concursul Juvenes Translatores)
  • Premii speciale: 2 ( „Titlu de înţelept” – Concursul Cei 7 înţelepţi)
  • 13 elevi calificaţi la faza naţională a concursului Hippo
  • 11 elevi calificaţi la faza naţională a concursului Koala
  • Anul şcolar 2017-2018

Etapa internaţională:

  • HONORABLE MENTION, OLIMPIADA INTERNAŢIONALĂ DE FILOSOFIE
  • PREMIUL al II-lea, OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ A ELENISMULUI

Etapa naţională:

      1) Menţiune specială, Olimpiada de Limbi Romanice – Limba spaniolă
      2) Mențiune , Istorie
      3) Premiul Corint, Istorie
      4) Diplomă de Onoare, Fizică
      5) Medalie de bronz, TIC
      6) Diplomă de Excelenţă, Lectura ca abilitate de viaţă -LAV
      7) Menţiune, Lectura ca abilitate de viaţă – LAV
      8) Premiul I, Limba engleză
      9) Premiul al II-lea, Olimpiada de Limbi Romanice – Limba spaniolă
      10) Medalie de bronz, Matematică
      11) Medalie de bronz, Matematică
      12) Premiul I + calificare la etapa internaţională, Olimpiada de Ştiinţe socio-umane/Filosofie
      13) Menţiune, Olimpiada de Limba şi literatura română
      14) Menţiune, Olimpiada de Neogreacă
      15) Diplomă de Excelenţă, Olimpiada de Limba şi literatura română
      16) Premiul al II-lea, Olimpiada de Lingvistică “Solomon Marcus”
      17) Menţiune specială, Olimpiada de Limbi Romanice – Limba franceză
      18) Premiul II + calificare la etapa internaţională, Olimpiada de Neogreacă
      19) Menţiune specială, Olimpiada de Limbi Romanice – Limba franceză
      20) CONCURSUL NAŢIONAL „SANITARII PRICEPUŢI”, Premiul al III-lea

Etapa judeţeană: 338 premii (32 elevi calificați la etapa națională):

          • Premiul I – 43
          • Premiul al II-lea – 55
          • Premiul al III-lea – 78
          • Menţiuni – 162
      • Anul şcolar 2016-2017

Etapa internaţională:

          • Premiul al III-a  la Olimpiada Internaţională de Lectură

Concursul internațional de creație ”Calistrat Hogaș” Ediţia a VIII-a, 2017, secțiunea traducere în limba engleză, Premiul al II-lea

Etapa naţională:

          • OLAV, Premiul al III-a și calificare la Olimpiada Internaţională de Lectură
          • TIC, Medalie de argint
          • TIC, Medalie de argint + Menţiune M.E.N.
          • Limba spaniolă, Menţiune specială
          • Limba spaniolă, Premiu special
          • Istorie, Premiul al III-lea
          • Geografie, Premiu special
          • Informatică, Medalie de bronz
          • Informatică, Medalie de bronz
          • OLLR, Menţiune M.E.N.
          • OLLR, Menţiune M.E.N.
          • Fizică, Medalie de bronz
          • Matematică, Medalie de bronz
          • Lingvistică, Premiu special
          • Limba neogreacă, Premiu special
      • Anul școlar 2015-2016
        Etapa internaţională:
        Premiu special, Olimpiada Internaţională de Lectură, Constanţa – 2016
        Menţiune, Concursul Internaţional “PURPLE COMET”